Doğa Yazıları, Yoga

Bu inziva daha ne kadar sürer…

 

Doğada bilmem kaçıncı gün; korona günleri başladı, sonra kendimi buralarda buldum. Bu süreçte, inziva içinde bir hal alırken Yin Yoga ve Somatik Yoga eğitimlerimi tamamladım.

Heybetli Geyiksivrisi dağı yamacında, ilk bahar esintileriyle, küçük bir bungalovda geçti günler. İlk günler eşyalarımı yerleştirip sessizce etrafa bakındım, bitkileri suladım, mekanın birçok köşesinde zaman geçirdim. Yürüyüşlerde etrafımdaki ağaçları tanımladım, tomurcukların çiçeğe dönüşünü, derenin gündüz ve gecedeki sesini dinledim. Güneşin doğuşunu ve batışını farklı yerlerden izledim. Penceremin önündeki kayısı ağacı çocukluğumu geçirdiğim bahçeye taşıdı beni, o ağacın üstündeki hayal dünyam ile bugünkü karşılaştı. Tüm bu muhteşemliğin içinde varlığım, kimliğim, sorularım…

Her güne koyduğum yoga pratiklerinde öğrencilerimi gözlemledim; bedenleri, zihinleri, yaşamları ne diyor anlamaya çalıştım, onlarla sohbet ettim.

 

 

Her sabah farklı bir ruh halleriyle başladı, derenin kıyısında yürüyüşler yapıp doğal havuzun yanında oturdum ve suyun akışını izlerken kendime her gün söylediğim şey ‘bırak’ oldu. Aradan haftalar geçti, ‘BIRAK’ ile başlayan ve günlerce altını başka anlamlarla doldurduğum bu kelime günlerimi gecelerimi kapladı, içim karardı, dereden çamurlu sular aktı, etrafımı gri bulutlar sardı, yağmur bulanık sularla buluştu, sonra sular duruldu şeffaflaştı. Çocukluğum, büyüdüğüm bahçe, hayatıma, kalbime dokunan herkes, her şey bana bırakmayı hatırlattı.

 

 

Meditasyonlar, pratikler, okumalar, her gün başka bir katmanda gezindim. Kendime bir adım daha yaklaştım, kapladığım alanı biraz daha gördüm. Bir taraftan kendime yaklaştım bir taraftan da yeni açılan bir pencere, Yin yoganın içinde gezindim, aldığım eğitim verdiğim Yin dersleri beni yeni bir yerlere taşıdı.

Zamanın geçişini doğadaki değişimlerle takip ediyorum. Süreç, yaşamla ilgili merak ettiğim birçok şeye bakış açısı kazandırdı, ruhum bedenim bıraktığım her şey ile dinlendi, kalbime ferahlık, bahar havaları esti. Sadece ‘bırak’ demek böyle bir etki yaratır mıymış, yaşadım gördüm. Doğada ya da bambaşka yerlerde, bu inzivalar daha ne kadar sürer? Sürmeye devam edecek…