Yoga

Bu yol kendi nefsini tanıma yolu

Kızıl ay tutulmaları, ölümler, iş sıkıntıları ve ardına gelen birçok sebepten sonra bir sabah çok derin bir acıyla uyandım ve bu uyarıcı beni aniden harekete geçiren bir sebep oldu. Kendimi güç bela itip artık bu hüzünden çıkma ve kendine gelme zamanı dedim ve etraftaki yoga kamplarını araştırmaya başladım. Bir arkadaşımın tavsiye ettiği Fethiye Shanti Soul’daki Yoga ve Çağdaş Dans Kampı epey ilgimi çekti. Kısa bir yolculuk yapmanın ve yoga deneyimimin üstüne bir tuğla daha koymanın bana nasıl iyi geleceğinden emindim.

Birkaç hafta önce vefat eden babaannemle vedalaşmak, acıyı hüznü bırakmak ve kendimle kavuşmak için çıktım yola. Çam ormanlarının arasından yüksek rakımlara doğru uzanıp, Fethiye’nin o kıvrımlı kıyılarının pek güzel göründüğü Shanti Soul’a vardı yol. Daha yolculuk sırasından bile kafamdaki birçok şeyi çözdüğümü fark ettim.

Alanda gözüme ilk çarpan ve kamp boyunca unutmayacağım şey şu yazı oldu:

“Kendi nefsini tanıma arzusu diğer bütün arzulara son verir – Rumi”

Sırtında çam ormanları, önünde harika bir Akdeniz manzarasına sahip Shanti Soul, dünyaca ünlü Likya Yolu üzerinden yer alıyor. Yoga, bedensel ve ruhsal farkındalık sağlayan etkinlikleri yanında; deniz güneş kum tatil anlayışından öte, doğayla uyum içinde bir ortam sunuyor.

Çam ağaçları içine kurulmuş yoga platformunun yeşil ve mavi ile buluşan manzarası yaptığımız tüm çalışmalara derin bir anlam katıyor. Günün erken saatlerindeki yoga dersleri bedenimle ruhumla derin bir bütünlük yakalamamı ve yakınlaşmamı sağlarken, çağdaş dans dersleri ile bedenimi biraz daha tanıma fırsatı buluyorum. Bazen müziğin akışına kendimizi bırakarak zamanın nasıl geçtiğini anlamadan eğleniyoruz.

Derslerden kalan zamanlar; kendi başıma pratik yaparak, Akdeniz’e doğru uzanan havuzda dinlenerek ve bambaşka konularda sohbet ederek geçiyor. Bol kahkahalı akşam yemeklerinin ardından, yıldızlarla dolu bir gece derin sesizliğe bürünüyor.

Alanın sakin havasında zihnimdeki her şeyi yavaşlatarak, yoga ve dans derslerinin bedensel ruhsal etkileriyle tüm hüzünlerimden uzaklaşıyor, kendime biraz daha yakınlaşıyorum.

Ve yine hatırlıyorum; yeni bir yerler görmeden yeni bir şeyler öğrenmeden geçen bir yaşamanın ne zor olduğunu…