Doğa Yazıları

Köklerini Toroslara salmış Düğmeli Evler

Yıllardır adım adım yol aldığım yoga eğitmenliğine dair ilk eğitimi almış, zihinsel ve bedensel olarak yoğun geçen eğitimden sonra hem dinlenme hem de mekan değişikliği ile algılarımı biraz kandırma niyetindeydim. Kıyıda köşede bir yer olsun, dağ havası essin derken yıllar önce doğa yürüyüşü için gittiğim Ormana bölgesi geldi bir anda aklıma ve matımı, çalışmam gereken yoga notlarımı alıp çıktım yola.

 

Akseki Ormana

 

Antalya’nın doğusuna, Torosların zirvesine doğru; yaklaşık 3 saat sürdü otobüs yolculuğu. Niyetim, şehrin farklı bir coğrafyasını görmek kadar tarihi düğmeli evlerde kalmak, zaman geçirmek. Karanlık, ıssız, bomboş sokaklara tedirginlikle indim, Ormana Active Projesinin sahipleri Aydın ve Tolga Bey’in sıcak karşılamasıyla içim ferahladı ve köyün içindeki Doğan Konağı’na yerleştim.

Ormana Doğan Konağı

 

Odaya girince kendimi ormanda hissedecek kadar güçlü bir ağaç kokusu karşıladı beni. Nasıl bir yerdeyim merakıyla uyuyup sabah kolay kolay unutamayacağım bir manzaraya uyandım. Pencerenin ahşap panjurundan günün ilk ışığı süzüldü ve zirvesi bembeyaz, eteklerine kadar ağaçlar sarmış bir dağ manzarası belirdi. Köyde yürüyüş yapmak için hemen dışarı çıktım, hiçbir yaşam belirtisi olmayan sokaklar biraz tedirgin etse de bir yamaçta düğmeli evler, diğer tarafta Karadağ’ın muhteşem manzarası ile seyahatimin ilk günü pek güzel başladı.

 

 

 

Toros Dağlarının koynunda, İbradı ilçesine bağlı bir mahalle olan Ormana, Erimna kenti kalıntıları üzerine kurulmuş ve tarihi düğmeli evleri ile meşhur. Akseki bölgesine özel bu evlerden Ormana Köyü’nde 300’den fazla bulunuyor ve aralarında 300 yıllık evler var. Yüksek rakım nedeniyle istihdam alanı yaratılamayan ve büyük göç veren Ormana, Ormana Active projesi ile yeniden, farklı bir yüzle canlanmış. Alternatif turizmin başarılı bir örneği olan proje, özellikle kadınlar için istihdam alanı yaratmış.

 

Ormana Düğmeli Evler

 

2011’de İstanbul’dan köylerine dönen Aydın ve Tolga Özgüven, üç düğmeli evi restore edip konaklamaya ve restoran hizmetine açmışlar. Osmanlı döneminde inşa edilen bu evler, aslına oldukça uygun restore edilmiş.

 

Restoranda kullanılan malzemeler bölgeden elde ediliyor; çeşit çeşit kahvaltılık ürünler, restoranın fırınında yapılan ekmekler, vejetaryen ve et yemeği seçenekleri hepsi geleneksel yöntemle hazırlanıyor. Gürül gürül yanan sobanın yanında henüz fırından çıkmış ekmeklerle kahvaltı yapmak ve dağlardan toplanmış bitki çaylarından içmek harika bir uyum.

 

Berberoğlu Evi Restoran

 

Ormana’da tüm zamanım, odanın harika manzarasına karşı yoga pratiğimi yaparak, sabahları kimseler yokken yürüyüşe çıkarak geçti; bir anda kaşıma çıkan inek sürüsü heyecan yaratırken etrafımda koşturan sincaplar inanılmaz mutlu etti. Mekanın restoranında Aydın Bey ve diğer çalışanlarla bolca sohbet edip sobanın yanı başında saatlerce sessizlikle oturdum.

 

Ormana Düğmeli Evler

 

Ayrılırken otobüs saatimi defalarca erteleyip son otobüsle döndüm. 150 yıllık bir evde kalmak, tarihi sokaklarda yüzüme çarpan güzel hava ve benim için tüm bunları bu kadar güzel kılan bir dağ manzarası nedeniyle; kısacası hiç mi dönmek istemedim.

 

DÜĞMELİ EVLER ADI NERDEN GELİYOR?

Yöreye özgün mimari yapıdaki düğmeli evler yöredeki malzemeler kullanılarak yapılmış. Bu evlerin en büyük özelliği harç veya çimento gibi herhangi bir malzeme kullanmaması. Yapının iskeleti Toros Sediri ve Andız Ağacı kullanılarak oluşturulmuş ve içlerine taş yığılmış. Bu yapılarda taş duvar asıl taşıyıcı gibi görünse de evi ahşap iskelet taşımakta. Duvardan taşan ahşap uçlarının düğme gibi gözükmesinden dolayı da bu evlere düğmeli ev denmiş.

 

 

 

ETRAFTA GEZİLECEK YERLER

Dünyanın 3. Büyük yeraltı mağarası Altınbaşik Mağarası, tarihi yolları ve kervansaraylara ev sahipliği yapmış yaylalar, yılkı atları, Ormana’nın içinden uzanan ve etraftaki yürüyüş rotaları; bu geziyi zenginleştiren diğer seçenekler.

ULAŞIM

Antalya şehir merkezinden 133 kilometre uzaklıktaki Ormana’ya özel aracınızla, motorla ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüsle yaklaşık 3 saat sürüyor ve Antalya Otogarı’ndan ve Ormana’dan günde 5 kaz araç kalkıyor.