Yurt Dışı Gezi Yazıları

Egzotik seyahatin başladığı nokta, Sao Paulo

Bir zamanlar, adını duyunca haritadaki yerine bakıp gidilmesi pek zor görünen rotalar gün gelip hayatıma bambaşka bir kapı açan yerler oluyor… Bir aylık Güney Amerika seyahatim; binlerce kilometre uzaklıktaki bambaşka bir kıtada, yepyeni bir kültür ile karşılaşmamı sağladı ve seyahat kavramının ne kadar mükemmel bir şey olduğunu hatırlattı. Güney Amerika’nın benim için can alıcı noktalarını keşfederken yolların, her zaman güzel yerlere ve insanlara ulaştırdığına bir kez daha tanık oldum.

Bir sonraki adımda nerede kalacağımı bilmeden, bazen kendimi varmak istediğim rotanın dışında bambaşka bir yerde bularak ama hep güzel sürprizlerle karşılaştığım hayatımın en güzel yolculuğu Sao Paulo’da başladı.

Sao Paulo

Sao Paulo

Özellikle mesafeler uzak, yolculuklar uzun olunca hele binlerce kilometre uzaklıktaki bir kıtaya gidiyorsanız en büyük önceliğiniz güvenli ve konforlu bir seyahat oluyor. THY ile İstanbul Atatürk Havalimanından Sao Paulo Guarulhos Havalimanına 13 saatlik bir uçuşla vardım ve uçakta yeme içme servisinden hizmet kalitesine kadar çok rahat ettiğim bir yolculuk geçirdim. Sao Paulo Guarulhos Havalimanından şehir merkezine ortalama bir buçuk saat süren otobüs yolculuğuyla ulaştım.

Seyahat boyunca, az para harcayıp daha fazla yer görmek ve lokal insanlarla tanışıp kültürü daha yakından tanımak için konaklamada couchsurfing sistemini ve hostelleri tercih ettim. Bu seçenekler, orada yaşayan insanlar sayesinde, belki kendi başınıza asla bulamayacağınız yerleri görme, yöresel yemekleri tatma şansı yaratıyor. Adres, sosyal hayat, kültür konusunda en kolay bilgiye ulaşmanın yanında, dünyanın bambaşka bir noktasından arkadaşlar edinmiş oluyorsunuz.

Bu yazıyı, Brezilya’nın dünyaca ünlü Forro sanatçısı Alceu Valença’nın Morena Tropicana ve Anunciação şarkıları eşliğinde okumanızı tavsiye ederim.

GÜNEY AMERİKA’NIN EN BÜYÜK ŞEHRİ, SAO PAULO

Portekiz sömürüsünde olduğu yıllarda farklı coğrafyalardan gelen göçmenlerin oluşturduğu Brezilya, bu çok kültürlülük sayesinde yepyeni ve renkli bir kimlik oluşturmuş. Afrika dışında en fazla Afrikalı nüfusa sahip ülkede; Portekizli, Polonyalı, İtalyalı ve Japon göçmenlerin yerleşimi ile dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan bir ırk çeşitliliği ortaya çıkmış. Bu kültürler birbirine öyle karışmış ki; mutfakta, kültür sanatta ve sosyal yaşantıda harmanlanmış bir kimlik oluşmuş. Afrikalı göçmenlerin ortaya çıkardığı Capoeira, Samba, Forro müziği ve dansı, dünyaca ünlü Rio de Janeiro Karnavalının temellerini atmış.

DSC_1589

Amazon ormanlarının yüzde 60’ına ve dünyanın en çok su taşıyan nehri Amazon’a sahip Brezilya, doğa güzelliklerinin en renkli ve derin görüldüğü bir ülke. Tropikal iklime sahip olduğu için yıl boyu ılıman bir havanın yaşandığı Brezilya’da; orman ve denizin birbirine girdiği sahiller, lezzetli tropikal meyveler, rengarenk kütür ile karşınıza egzotik bir dünya çıkıyor.
20 milyonu aşan nüfusu ile Brezilya’nın en büyük kenti Sao Paulo, ilk kahve üretim merkezi olan Serra de Mor tepeleri üzerinde kurulmuş. 1554’te Portekizli Katolik Rahiplerin kurduğu ve 1700’lerde kahve yetiştiriciliği ve ihracatın başlamasıyla hızla gelişen şehir, kahve kalitesi ile dünyada ilk sırada yer alıyor.

DSC_1769 27 (3)

Brezilya yeşilin her tonu ile boyanmış bir ülke olsa da Sao Paulo, dev binaların ve iş merkezlerinin olduğu bir şehir. Fakat caddeler, evlerin balkonları, terasları bireysel çabalarla yeşillendirilmiş durumda. Hatta bizdeki salon bitkileri orda sokak taşları arasından, ağaçların gövdelerinden fışkırıyor. Sao Paulo’nun etrafında ise yerleşim müstakil evlerden ibaret ve her yer mango, avokado, mamau gibi tropikal meyvelerin ağaçlarıyla dolu.

DSC_1578 mamau

SAO PAULO’DA GEZİLECEK YERLER

Luz Tren İstasyonu: Eski bir mimari özelliğe sahip istasyon,19.yy’da ihraç edilecek kahvenin gönderildiği yer olması nedeniyle önem taşıyor.

Luz

Luz

İstasyonun karşısında, kalın gövdeleri ve uzun saçakları olan ağaçların olduğu Luz Parkı var. Sao Paulo’da parklarda fotoğraf çekmek yasak olduğu için polisler müdahale edebiliyor, turist olduğunuzu açıklayınca izin kartı veriyorlar.

Luz Parkı

Luz Parkı

Mercado Municipal: Her türlü tropikal meyvenin, peynir ve balık çeşitlerinin, yöresel yemeklerin olduğu bu kapalı pazar yeri, görsel güzelliği ve lezzetli sunumları ile Sao Paulo’da mutluka görülmesi gereken yerlerden biri. Luz Tren İstasyonu’nu gezdikten sonra tekrar metroya binerek Sambento durağında inip bu pazara ulaşabilirsiniz. Pazarın olduğu bölgede her türlü eşya, giysi, yeme içmenin satıldığı sokak pazarı var ve burası hısızlık olaylarının en çok yaşandığı kalabalık bir bölge. Özellikle, elinde telefonla yürüyen birilerini gören bisikletliler ustalıkla telefonu kapıp kaçıyor.

DSC_1702  marcado municipal 1

İbirapuera Parkı: Dev binaların arasında kendinizi ormanda hissedeceğiniz bir park olan İbirapuera’da piknik yapıp gün boyu zaman geçirebilirsiniz.

Paulista Caddesi: Büyük iş merkezlerinin, atıştırmalık ve elişi ürünlerin satıldığı küçük dükkanların bulunduğu bu cadde, akşamları dans tutkunlarıyla dolup taşan Samba ve Forro barları ile ünlü.

Praça Roosevelt Caddesi: Tiyatroların yeraldığı ve kültürel etkinliklerin yapıldığı Roosvelt’in Repablica meydanı, akşamüstü saatleri kaykay yapan, köpeğini gezdiren, müzik yapan insanlarla dolup taşıyor. Burda, cadde kenarlarında Japonların sattığı Yakisoba yemeğinden yemenizi ve Brezilya birası alıp meydanda zaman geçirmenizi tavsiye ederim.

Pruça Ruz Vel

Vila de Madalena: Sao Paulo’nun bohem mahallesi Vila de Madalena’daki grafiti sokak mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bahçesinden, çatısından yeşilliklerin fışkırdığı müstakil evler, çiçeklerle ve estetik dekorlarla oluşturulmuş caddeler ve doğal ürünlerin satıldığı dükkanları ile adım adım keşfedilmesi gereken bir mahalle olan Vila de Madalena’nın birkaç sokağı grafiti sanatçıları için ayrılmış. Sağlı sollu duvarlara oluşturulmuş birbirinden yaratıcı grafiti çalışmaları, şekilleri ve renkleri ile adeta illüzyon etkisi yaratıyor.

Vila de Madalena

Vila de Madalena

Sao Paulo Katedrali: Portekizlilerden kalma katedral, gotik dönem mimarine sahip.

SAO PAULO’DA NE YENİR, NE İÇİLİR?

Brezilya yemekleri et, balık, deniz ürünleri, patates ve pirince dayalı. Etsiz yemek bulmak pek mümkün değil. Beslenme tercihimde et yeralmadığı için açıkcası Brezilya’da biraz zorluk yaşadım. Etsiz yemek seçenekleri bulmak zor olsa da, meşhur Brezilya kahvelerini içmek ve tropikal meyvelerinden tatmak bile aklımdan çıkmayacak bir lezzet şöleni oldu.

Brezilya Mutfağında Portekiz, İtalya, İspanya, Avusturya ve ağırlıklı olarak da Afrika Mutfağı etkileri var.

Milli yemekleri, Afrika Mutfağından ortaya çıkmış olan et, siyah fasulye ve pirinçten yapılan Feijoada. Etsiz olanına Feijoa deniyor.

Coxinha: İçli köfteye benzeyen patatesli hamurla yapılan çok lezzetli bir atıştırmalık, etli ve sebzeli çeşitleri var. Coxinha’yı özellikle alkolden sonra tüketiyorlar.

Coxinha

Coxinha

Pastel: İçi peynir ve et ile doldurularak yağda kızatılan, pişiye benzer hamurişi.

Yakisoba: Çin Japon ortak yemeği olan Yakisoba et, sebze, makarna ve özel bir sos ile yapılan geleneksel bir yemek türü. Daha çok sokak yemeği olarak tüketilen Yakisoba’nın en çok satıldığı yer Praça Roosevelt Caddesi.

Yakisoba

Yakisoba

Acai: Acai adlı özel bir meyveden yapılan ve dondurmayla servis edilen bu tatlı sadece yaz aylarında oluyor. Restoranlarda, kafelerde ve sahillerde satılan Acai, sadece Brezilya’ya özgü bir tatlı.

Acai

acai

Brezilya’da biralar alkol oranlarının düşük olması nedeniyle sulandırılmış gibi geliyor. Brezilyalılar birayı bir buçuk litrelik şişelerde sipariş edip bardaklarda servis ederek birlikte içiyor. En popüler biraları Brahma, Glacia ve Skol.

Brezilyalılar kahvaltıda genellikle kahve ya da taze meyve suyu içip yanında kruvasan yiyor. Feijoada’yı eksik etmedikleri öğle ve akşam öğünleri genellikle etli yemekler oluyor.

Hayatınızda tatmadığınız çeşitlikle tropikal meyve zenginliğine sahip Brezilya’da hemen her yerde taze meyve suyu satılıyor. Sahillerde ananas, mango, mamau gibi dilimlenmiş buzlu meyveler ve coco suyu, sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen serinletici.

caipirinha

caipirinha

Brezilya’nın geleneksel içkisi Cachaça, şeker kamışından yapılan alkol oranı yüksek bir içki. Cachaça’ya buz, yeşil limon ve şeker eklenerek yapılan Caipirinha ise soğuk ve ferah olması nedeniyle Brezilyalıların elinden düşürmediği bir kokteyl.

BREZİLYA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Saat farkı nedeniyle Türkiye’den 5 saat geri olan Brezilya’nın resmi dili Portekizce ve para birimi Real. Real, Türk Lirası ile hemen hemen aynı değere sahip.

Sao Paulo’ya aktarmalı uçuşlar genellikle Avrupa ülkelerinden olduğu için transit vize almak gerekiyor. THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanından Sao Paulo Guarulhos Havalimanı’na haftanın dört günü direk uçuşu var.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günü aşmamak şartıyla Brezilya’ya vizesiz seyahat edebiliyor. Brezilya’ya varmadan önce uçakta dağıtılan seyahat formlarını ülkeye giriş ve çıkışlarda pasaport kontrol noktalarında göstermeniz gerekiyor. Ülkede kaç gün kaldığınızı hesaplamak için verilen bu formları kaybederseniz para cezası var.

Seyahat sırasından en büyük sıkıntı halkın İngilizce bilmemesi ya da konuşmak istememesi olsa da, sıcakkanlı tavırlarıyla yardıma ihtiyacınız olduğu zaman yardım etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle adres sormak istiyorsanız yazılı göstermeniz büyük kolaylık sağlıyor, çünkü Portekizce aksana sahip olmayınca telaffuz ettiğiniz kelime pek anlaşılmıyor. Ayrıca en turistik şehirlerinde bile adresler, yer yön levhaları, menüler Portekizce.

Brezilya özellikle bir kadının rahat seyahat edebilceği, yaşayabileceği bir ülke. Kıyafet konusunda çok rahatlar, herkes resmiyetten makyajdan uzak istediği gibi giyiniyor.

Geleneksel dansları Samba ve Forro sanılandan bambaşka bir dans ve önemli bir tarihi geçmişe sahip. Brezilyalılar dans etmeyi çok seviyor ve akşamları özel barlarda saatlerce dans ediyorlar.

En büyük sıkıntı para bozdurmak. Soygun olayları çok olduğu için her yerde bankamatik yok, bankaların bankamatikleri akşam 10’da kapanıyor. Şehir merkezlerinde bile exchange ofisi bulmak zor, genelde alıveriş merkezlerinde oluyor. Bankalardan ya da alışveriş merkezlerindeki exchange ofislerinden paranızı bozdurabilirsiniz ama pasaportunuzu ya da fotoğraflı bir kimliğinizi göstermek zorundasınız.

Brezilya’da plajlar ücretsiz. Şehrin birçok noktasında, terminal ve havaalanlarında çeşme ve su dolabı var. Matara ile gezmek çok iyi oluyor.

Brezilya’da mesafeler birbirine çok uzak, ulaşım pahalı. Şehiriçi otobüsleri 3.50 – 4.30 Real olarak değişiyor, otobüs kartı olmak zorunda değilsiniz.

20 milyondan fazla nüfusa sahip Sao Paulo’da metro sistemi çok gelişmiş. Taksiden daha ucuz bir sistem olan Uber çok yaygın. Telefonunuza uygulamayı indirip nerden nereye ne kadara gidebileceğinizi, size en yakın aracın ne zaman geleceğini öğrenebiliyorsunuz. Aracı, aynı güzergaha gidecek başka bir yolcu ile paylaşırsanız fiyat çok daha ucuz oluyor.

Yemek fiyatları ve market fiyatları Türkiye’ye göre daha papalı. Marketler ve restoranlar akşam 9’dan sonra kapanıyor.