Yurt Dışı Gezi Yazıları

Don Kişot’un köyünü bilir misiniz?

 

İspanyol yazar Cervantes’in, dünyaca ünlü romanı Don Kişot’u yazarken ilham aldığı köyün neresi olduğunu biliyor musunuz?

Hemen hemen herkesin, gerçekmiş gibi zihninde canlandırdığı ve hiç unutmadığı bir karakter olan Don Kişot; bugüne kadar birçok oyuna, filme esin kaynağı olmasının yanında, ‘Don Kişotluk’ deyimiyle de dilimize yerleşmiş durumda.

Cervantes’in 1605 yılında yayınladığı bu eserde; şövalye hikayeleri okumaktan aklı karışmış yaşlı ve aristokrat bir şahsiyet olan Don Kişot’un, atı Rocinante ile dört nala koşturması, dev olarak gördüğü yel değirmenlerine saldırması, hikayeyi adete film gibi sunan unutulmaz anlardandır. Yel değirmenlerine saldırma sahnesi gibi; hayalindeki şeyin hayata uyup uymadığını düşünmeden denemeye kalkan bir karakter olan Don Kişot; mazlumları korur, kötülere göz açtırmaz, fakat her zaman yere yıkılır.

İşte, sunduğu hayal dünyası ile aklımızı başımızdan alan bu esere esin kaynağı olan yer, ispanya’nın başkenti Madrid’e ortalama 140 kilometre mesafedeki Puerto Lapice köyüdür.

 

dsc_1081

 

DON KİŞOT BÖYLE CAN BULDU

1569’da Madrid’de bir yaralama olayına adı karışan ve hakkında eli kesilme cezası verildiği için İtalya’ya kaçan Cervantes, bu dönemde Roma’daki İspanyol birliklerine katılarak Osmanlıya karşı savaşmış ve sol elini kaybetmiştir. Dana sonra Osmanlılar tarafından tutsak edilen Cervantes, hapishanede yazmaya sıkı sıkıya sarılmış ve yaşamının sonlarına doğru Don Kişot eserini ortaya çıkarmıştır.

 

dsc_1100

 

 

Eserde, kendi hayatıyla alay eden ve kahramanla arasında benzerlik bulunan yazar, tüm bu hikayeyi Puerto Lapice köyünden esinlenerek yazmıştır. Madrid’e ortalama 140 kilometre mesafedeki Puerto Lapice köyünde; Don Kişot’un yaşadığı han, içinde karakterlerin yer aldığı bir müze ve hikayenin canlandırıldığı resim sergisi bulunuyor.

Kapıları, pencereleri maviye boyanmış küçük evlerin olduğu, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş bu şirin köye yolunuz düşerse, köyde kısa bir gezinti yapıp Don Kişot’un hanında zaman geçirebilirsiniz.

Köyde gezinirken Don Kişot’un saldırdığı yel değirmenlerini görünce, benim gibi kendinizi hikayenin içinde bulacağınızdan eminim…

 

dsc_1109