Doğa Yazıları

Kayıp denizcilerin fısıldadığı fener, Gelidonya

 

Dünyanın En İyi 10 Yürüyüş Rotası arasında gösterilen Likya Yolu’nun etaplarından Gelidonya, Antalya kıyı şeridinde yer alan yeşil ve mavinin en güzel buluşma noktalarından biri.

Ters akıntıdan dolayı Antalya Körfezi’nin en tehlikeli yeri olarak nitelendirilen Gelidonya Burnu, antik dönemde sayısız geminin kayalara sürüklenmesi sonucu adeta sualtı mezarlığına dönüşmüş. Efsaneye göre,  yaz kış eksik olmayan rüzgar ve uğultu ise burada ölmüş denizcilerin fısıltısıymış.

 

gelidonya_1

 

227 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yüksek noktadaki deniz feneri Gelidonya, 1936 yılından beri denizcilere ve gece yolunu bulamayan kuşlara rehberlik ediyor. Sivri kayalıklar üzerine inşa edildiği ve ulaşımı zor olduğunu için ilk zamanlar gaz yağı ile çalışan fener, şimdilerde ise güneş enerji sistemiyle çalışıyor.

Likya Yolu’nun en keyifli etaplarından biri olan Gelidonya’ya yürümek için, Kumlaca’ya bağlı Adrasan beldesinden Karaöz sahiline inip Korsan Koyu’nu takip ediyoruz. Sağ yanımızda deniz sol yanımızda orman; bu iki rengin arasındaki çizgide akıp gidiyor yol. Baharın ilk habercisi anemonlar ise mor ve pembenin en güzel tonlarıyla renklendiriyor tabloyu. Eşsiz manzaranın tertemiz doğanın büyüsüne kapılıp giderken, Gelidonya tabelası ince ve dik bir yola yönlendiriyor bizi. Arkada kalan sarhoş edici manzara yerini azim dolu adımlara bırakıyor ve daha bir hak etmişlikle sabırsızlanıyoruz feneri görmek için.

 

gelidonya

 

Toplamda 8 kilometrelik fakat zorlu bir yürüyüşün sonunda, uçsuz deniz manzarasına yalnızlıkla bakan Gelidonya Feneri görünüyor. Sarp kayalıklara sıkı sıkı tutunmuş, karşısındaki 5 Adalar’a ve ufuk çizgisine derin derin bakan fener, her ziyaretçisinin anısını taşıyor gibi yüzünde.

Yeni çiçeklenmiş badem ağaçları ve asırlık zeytin ağaçlarının arasında uzun mola verdikten sonra feneri, gemicilerin fısıltısıyla bırakarak dönüş yoluna koyuluyoruz.

 

gelidonya_4

 

Doğanın yalnızlığında, buram buram çam kekik kokuları yayan eşsiz manzaralı Gelidonya, aynı zamanda Likya Yolu yürüyüşçülerinin bir gece geçirmeden edemediği bir kamp alanı. Etabı tamamlamak isteyenler Fener’in arkasından devam eden yaklaşık 13 kilometrelik zorlu bir yolu takip ederek Adrasan’a inebiliyor.