Doğa Yazıları

En sevdiğim son dakika planı; Geyikbayırı

Bir pazar klasiği ve en iyi son dakika planıdır: Çakırlar’a kadar otobüsle gider Geyikbayırı’na otostopla çıkarız 🙂

Tarihi yerleri gezmek, deniz kıyısı bir yerlerde dinlenmek, doğa sporları yapmak ya da aklına gelebilecek birçok aktivite için bulunmaz nimettir Antalya.

Doğup büyüdüğüm bu şehri hala gezmekle bitirememenin keyfini yaşarken bazı yerlere defalarca gitmekten asla sıkılmıyorum. Özellikle o hafta sonu için bir planım yoksa ya da son dakikada boş bir gün çıktıysa; hop istikamet Geyikbayırı. Gidecek araç mı yok; Çakırlar’a kadar otobüsle gidip ordan otostopla Geyikbayırı’na çıkmak çok kolay, hatta pek de keyifli bir yolculuk. Genelle köylülerle ya da bölgeye sonradan yerleşmiş yabancılarla geçen bu yolculuğun sohbetleri pek samimidir. Bölgenin cennet gibi olması, dünyanın dört bir yanından tırmanışçıların gelmesi, havası suyu; konuşulur da konuşulur…

Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı bir mahalle olan Geyikbayırı; aynı zamanda yüzlerce tırmanış sektörüyle uluslararası sporcuları ağırlayan bir bölge ve dünyada en iyi 10 yürüyüş rotası arasında gösterilen Likya Yolunun da başlangıç noktası. Daha çok tırmanışçıların uğrak yeri olan kamp alanları bungalov, çadır ve karavanda konaklama imkanı sunuyor. Etrafta birkaç da balık restoranı ve gözlemeci var.

Günün erken saatlerinde, Likya Yolunun başlangıç parkurunda yürüyüş yaparak Trebenna antik kentini ziyaret etmek ve asırlık kavak ağaçlarının altından akan buz gibi sularda serinlemek bile birkaç saatte insanı şehirden çok çok uzaklaştırıyor. Ormanda yürürken kekik ve çam ağaçlarının kokusu, kuş cıvıltıları ve su sesi insanı büyülüyor. Çakırlar – Geyikbayırı anayolundan kamp alanına ayrılan alt yolda başlayan parkur zorlu birkaç rampa içerse de genel olarak düz ve kolay.

Yürüyüşün ardından, kamp alanının yemyeşil bahçesinde yoga yapmak tüm yorgunluğu alıyor. Akşamüstü tüm tırmanışçılar kamp alanına gelince günlük maceraların anlatıldığı ortak bir sohbet doğuyor.

Son dakika yapılacak bir plan olmasa da bu güzel coğrafyanın ortasında sivrilen Geyiksivrisi dağına zirve yapmak ve Beydağlarını yukardan izlemek de bambaşka bir heyecan. Ve bir de kaya tırmanışı deneyimi…

Bir güne sığdırılabilecek bu etkinlikleri yılın her mevsimi yapmak mümkün. Ya da Geyiksivrisi dağının o ihtişamını gören bir ağaç altında oturup hiçbir şey yapmadan günü geçirmek bile, bence şehirden uzakta yapılabilecek en güzel şeylerden biri.