Doğa Yazıları

Buralarda yaz buz gibi sularda geçiyor

Antalya’da doğup büyümüş olmak deniz, güneş, kum tatil anlayışından hep uzak tuttu beni. Üç beş günlük geziler ya da uzun süren yurt dışı seyahatlerinde rotam hep farklı coğrafi yapılar, doğa ve tarihi dokular oldu.

Her mevsim başka bir renge bürünen Beydağları; yürüyüş rotaları, başka başka yaşamların yuvası köyleri, şelaleleri, doğal havuzları ve kanyonları ile keşfetmekle bitmeyen güzelliklere sahip. Yaz aylarında ise benim için Antalya ve çevresinde yapılacak en güzel geziler buz gibi suların aktığı kanyonlar.

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük Kanyonu’nda yıllar önce kanyon geçişi yapmıştım. Aradan geçen sürede, alternatif turizmin de etkisiyle kanyon epey popüler oldu ve 2009 yılında tesisleştirildi. Kavurucu yaz bitmeden, doğa yürüyüşü yapmak ve kanyonun buz gibi sularında yüzmek için tekrar gittim.

 

Antalya’da yaşıyorsanız ya da buralara yolunuz düşerse günübirlik bir geziyle kanyonu keşfedebilirsiniz. Antalya’ya 47 km uzaklıkta yer alan kanyona özel aracınızla gidebilir ya da ilçeler dolmuşuyla kanyon ayrımına varıp içeri birkaç km yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar doğal alanlara giriş ücreti alınması insanın canını sıksa da kanyon alanında bakımlı, temiz trekking yolları, sık yönlendirme levhaları, pikniğe izin verilmemesi gibi uygulamalar bu kararın ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. (Giriş bileti 8 lira)

Girişten sonra 2 kilometrelik bir yürüyüş parkuru turkuaz ve yeşilin buluştuğu doğal havuzlardan, uçurumlu manzaralardan geçiyor. Mis gibi çam ve sedir kokuları, kuş cıvıltılarıyla büyüleyen bu yol kanyonun girişinde büyük bir havuz ile son buluyor.

İsteyenler rehber eşliğinde 4 kilometrelik kanyon yürüyüşü yaparak yola devam edebiliyor. Dağın zirvesinden süzülüp gelen buz gibi suda yüzmek, dev kayaların arasından akan küçük şelalelerin serinliğinde zaman geçirmek de çok güzel.

Dünyanın en iyi 10 trekking parkurundan biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nun önemli bir bölümü de Göynük Kanyonu içinden geçiyor. Ayrıca kanyon içinde ağaçların arasına kurulmuş iplerden yürünen macera parkurları da var.

Beydağları arasına gizlenmiş bu eşsiz kanyon; yüksek parkurlarda doğa yürüyüşü, buz gibi sularda serinleme ve kanyon geçişi ile harika bir doğa macerası sunuyor.