Türkiye Gezi Yazıları

Efsane diyarlardan Assos’a

Mitolojiye konu olmuş dağlar, köyleri birbirine bağlayan zeytinlikler ve Ege’nin berrak suları Edremit Körfezi’ni tarif ediyor.

Altın sıvı ‘zeytinyağı’ denince ilk akla gelen, Ege’nin en kuzeyi Edremit Körfezi; Ayvalık’tan Assos’a kadar zeytin bahçeleriyle ulanmış Balıkesir ve Çanakkale’yi birbirine bağlıyor. Kazdağları’nda katıldığım yoga kampının ardından, Edremit Körfezi’nin Akçay’dan Assos’a uzanan kısmında kısa bir tura çıkıyorum. Hem Rum döneminden kalmış köyleri, Ege’nin güzel kıyılarındaki tarihi yerleri gezmek, hem de yaşlı zeytin ağaçlarıyla dolu bahçeleri görmek niyetim.

AKÇAY

Edremit’e bağlı Akçay Mahallesi, bir yanda zeytin ağaçları bir yanda berrak Ege suları ile harika bir kıyı şeridine sahip. Gündüz sahiller, akşam limandaki eğlence mekanları tatilcilerin en çok zaman geçirdiği yerler. Bölgede birçok yerde görebileceğiniz gibi, Akçay’da da zeytin üretiminde kullanılan aletlerin, taş baskı üretiminin sergilendiği zeytinyağı fabrikalarını ziyaret edip ürün alabiliyorsunuz.

Adatepe

ADATEPE

Çanakkale’ye bağlı Küçükkuyu beldesinde yer alan Adatepe köyü, Rum mimarisinin görüldüğü taş evlerinden oluşuyor. Kazdağları’nın batısına kurulmuş bu köy tarihi önemi nedeniyle SİT alanı ilan edilmiş. Antik çağlardan beri yaşamın devam ettiği köyde önce Rumlar, mübadeleden sonra da Türkler yaşamış. Köyün bir diğer özelliği ise eski yağ fabrikalarına sahip olması ve halen üretimin devam etmesi. Geleneksel yöntem taş baskı aletlerinin sergilendiği Zeytinyağı Müzesi ve eski bir evin restore edilerek oluşturulduğu Taş Mektep görülmesi gereken yerler. Eski evlerin arasında gezinip köy meydanına inmek ve ulu çınarın altındaki kahvelerde oturmak adete tarihin derinliklerinde hissettiriyor. Burası, her türlü zeytin ve köy ürünlerini bulabileceğiniz bir yer. Kazdağları’nda, diğer bir adıyla İda dağında Truva Savaşı’nı izleyip yönettiği söylenen tanrılar tanrısı Zeus’a adanan Zeus Altarı da burada yer alıyor.

Adatepe

ASSOS

Çanakkale’nin Behram köyünde yer alan Filozof Aristo’nun yaşadığı Assos antik kenti, manzarası ve tarihi dokusu ile bölgenin en etkileyici yeri.

Yöresel yiyecekler ve hediyelik eşyalarla dolu sergilerin, tarihi evlerin arasından geçerek varılan antik kentte Athena Tapınağı yer alıyor. Limanın girişindeki tepede yer alan tapınak, Yunan adası Midilli ve Ege kıyılarının tüm kıvrımlarının görüldüğü harika bir manzaraya sahip.

Assos, Athena Tapınağı

Araçla 10 dakikalık bir mesafede, deniz kıyısına inince küçük bir antik liman var. Eski yapıların tamamının otel ve restorana dönüştürüldüğü bu alanda insanın oturup soluklanacağı bir alan yok maalesef. İskele yanında plajlar yer alıyor, çoğu otel müşterileri için. Limanda küçük bir yürüyüş yapıp kenti karşıdan görmek benim için yapılacak en güzel şeydi; bir de meşhur sakızlı dondurmalarından yiyip sakızlı kahvelerinden içmek. Burayı bahar aylarında gezmek pek güzel olabilir ama yaz dönemi için fazla kalabalık ve boğucu.

Assos

Asırlık zeytin ağaçlarıyla Ege’nin buz gibi sularının buluştuğu Edremit Körfezi’nde gezinmek çok güzeldi; özellikle son yıllarda ilgi alanım olan zeytinciliğe dair yeni bir şeyler öğrenmek de ayrı bir deneyim oldu benim için. Serin mi serin oksijen dolu Kazdağları, doğada yoga kampı, şifalı yöresel ürünler ve alabildiğine güzel manzaralar ile sağlık mutluluk dolu bir gezi oldu.

Assos