Doğa Yazıları, Türkiye Gezi Yazıları

Bu adımlar zeytin ağaçlarına destek için 

Bir yaşam felsefesine dahil ederek, siyasi bir duruşun getirdiği tepki olarak, spor için ya da ayakların doğanın çekim gücüne kapılmasıyla; yürümek…

Hemen hemen hepimiz, binalar arasından var olduğumuz alanlarımızı sorgularken bir taraftan da günlerimiz sosyal medya mecralarında doğa fotoğraflarına bakarak, buradaki muazzam manzaralara iç geçirerek geçiyor. Ve zaman da böylece geçip gidiyor; hep orda olmayı hayal ederek, ‘Bir gün her şeyi bırakıp doğaya kaçmak istiyorum’ planları ve ‘Ne güzel yerde yaşıyoruz, kıymetini bilmiyoruz!’larla…

zeytinpark

zeytinpark

Dünyanın birçok yerinde, insanlar bir parça doğaya uluşmak için kilometrelerce yol katederken ya da yaşam alanlarının içinde doğayı da var ederken biz bu farkındalığı eyleme dönüştüremeden devam ediyoruz hayatlara.

Dünyanın şehir merkezindeki 9. büyük yeşil alanı; Antalya’nın oksijen deposu Zeytinpark, şehir ve doğayı bu kadar güzellikle bütünleştirdiği için yukarıda yazdıklarımı zahmetsizce seriyor ayağınıza.

zeytinpark

zeytinpark

1930’lu yıllarda oluşturulan ve Türkiye’deki zeytin türlerinin üretiminin bir noktadan sağlanması için 60’lı yıllarda içinde fabrika kurulan Vakıf Zeytinliği, yıllarca atıl kalmasının ardından Antalya Ticaret Borsası’nın desteği ile bir sosyal sorumluluk projesi oldu. SİT olanı olan, var olan kıymetli zeytin ağaçlarının, doğa yapısının korunması ve şehri doğaya –  doğayı şehre katma amacından başka hiçbir amacı olmayan Zeytinpark, var olmak istediğimiz, hasret duyduğumuz doğa etkinlikleri de sunuyor.

IMG_9150 IMG_9149

22 bini zeytin ağacı olmak üzere 25 bin ağaç, Antalya’ya özgü bitki çeşitliliği; ağaç ve bitkinin yanında birçok canlıya ev sahipliği yapması ile gözümüzün nuru bir değere sahip. Ayrıca, Manisa’da yol yapımı sırasında kesilmekten kurtarılmış 800 ve 1200 yıllık iki zeytin ağacı için de Zeytinpark yeni bir yaşam alanı oldu.

Doğayı, tarihi kültürel değerleri ve çokça da seyahat etmeyi seven yanımla, Antalya’nın çok fazla yerini gezip yıllarca doğa etkinliklerine katıldım. Hatta şehrin her köşesinden fışkıran tarihi kalıntılar, boydan boya uzanan parklar Antalya’da yaşamak için sebebim olmuştur hep. Tüm bunları içinde barındıran Zeytinpark, sosyal sorumluluk yanı ağır basmasıyla burda bulunduğum her an kendimi vicdanen çok iyi hissetmemi sağlıyor. Zeytin ağaçları arasında farklı uzunluklardaki 7 yürüyüş parkuru; sizi şehrin ortasında farklı bir boyuta sürüklerken çam ağaçlarının altındaki çim alanda yoga ve meditasyon yapmak ruh ve beden için adeta şifa oluyor.

yoga

yoga

Yürümeye övgüler bitmez! Ama küçük bir keşfe çıkmak, zeytin ağaçlarını korumak için oluşturulmuş sosyal sorumluluk projesine destek vermek ve anlamlı bir şeyler yapmak için Zeytinpark’ta adımlamak çok çok iyi geliyor.