Türkiye Gezi Yazıları

Her mevsim Kaş

Yıllardır yaz kış bakmaksızın ziyaret ettiğim Kaş, kimi zaman sakin havası, ıssız sokakları ile kimi zaman da cümbüşlü havası ile her seferinde hücrelerimi canlandırmıştır.

Beyaz duvarlarından salkım salkım begonviller dökülen tatil kasabası, sonbahar ve kış aylarında zamanın durduğu sakin hayatı; bahar ve yaz aylarında ise canlı sokakları, doğa aktiviteleri ile kapılarını dört mevsim açık bırakıyor.

Bahar aylarında açan ve yaz boyu canlılığını koruyan begonviller, sokaklarda gezinirken Akdeniz havasının büyüsünü üstünüze atıyor.

Arkasında cüsseli dağları, kollarında masmavi denizi ile harika manzaraların buluştuğu noktada yer alan Kaş, dünyanın dört bir yanından seyahatsevere ev sahipliği yapıyor.

kaş

Eski Kaş evlerinin olduğu sokaklar ve Kaş Meydanı; gündüzleri, alışveriş yapmak ya da sokaklarda fotoğraf çekmek isteyenlerle, akşamlar ise restoranlarda ya da barlarda zaman geçirmek isteyenlerle dolup taşıyor. Dünya mutfağından lezzetler sunan ve vejetaryenlere de hitap eden restoranları ile Kaş, Caz müzikten Etnik müziğe birçok müzik seçeneklere sahip.

Yaz kış ziyaretçisi eksik olmayan Kaş’ta sualtı dalışı, yamaç paraşütü, tarihi Likya Yolu yürüyüşü, deniz kanosu gibi etkinlikler her daim ilgi çekiyor. Binlerce yıllık geçmişe sahip bu bölgede Xanthos antik kentini ziyaret edebilir, Kıbrıs kanyonunda canyoning yapabilir, dünyanın en önemli batık kentlerinden birini barındıran Kekova’yı tekne turu ile görebilirsiniz.  IMG_6010

Çok uzun zamandır yavaş şehir uygulamasının desteklendiği Kaş, bu sayede olumsuz anlamda pek değişmeyen bir yer. Var olan güzelliklerin korunmaya çalışıldığı bölge, adeta bu özelliğinin sayesinde zamanı sindirerek yaşatıyor.

Denize nazır otelleri, mütevazı pansiyonları ve konforlu villa seçenekleri yanında ihtiyaç duyduğunuz her şey bu sakin hayatın içinde…