Yurt Dışı Gezi Yazıları

Rio’daki Selaron Merdivenleri’nde Türk izleri

 

Bir zamanlar Rio de Janeiro’nun en tehlikeli yeri olarak görülen Santa Terasa bölgesindeki Selaron Merdivenleri’nde (Escodario Selaron) Türkiye’den izler buldum. Dünyanın dört bir yanından getirtilen seramiklerle bezenmiş bu merdivenlerin hüzünlü bir hikayesi var.

IMG_6793 IMG_6754

Şilili seramik sanatçısı Selaron, Rio’ya yerleştikten sonra şehrin en tehlikeli bölgesi olarak görülen Santa Terasa’da yaşamaya başlamış. Gecesini gündüzünü burdaki merdivenlerde geçiren sanatçı, dünyanın farklı yerlerinden getirttiği seramiklerle merdiven basamaklarını süslemiş. 250 basamağı yüzlerce seramik parçası ile donatarak harika bir eser ortaya çıkaran Selaron, aynı zamanda bölgeyi değerli kılarak turistlik bir hale gelmesini sağlamış. Karanlık işlerin döndüğü bölgede bu gelişim bazılarının canını sıkmış ve Selaron, bir sabah hayatını adadığı bu merdivenlerde yanarak can vermiş. Selaron’un şüpheli ölümünün ardından bu merdivenler, hikayesi ve renkliliğiyle turistiklerin uğrak yeri haline gelmiş.

Selaron Merdivenleri’ni görmeden önce en çok merak ettiğim şey, Türkiye’den de bir seramik olup olmadığıydı. Tüm basamakları yavaş yavaş adımlayarak seramiklerin hepsini inceledim ve Fatih Sultan Mehmed’in ve Türk Bayrağı’nın resimlerini buldum.

IMG_6798 IMG_6791

Merdivenlerdeki hamile kadın resimleri ise yine acı bir hikayeye dayanıyor. Bunlar, Saleron’un Şili’de bırakmak zorunda kaldığı hamile sevgilisinin hayatını kaybetmesinin ardından duyduğu acıyla yaptığı resimlermiş.

Rio, her özelliğiyle inanılmaz bir şehir ama bu merdivenler hikayesiyle beni en çok etkileyen yer oldu. Basamakları yavaş yavaş inceleyerek tepeye ulaştıktan sonra etrafı gözlemlerseniz bu ölüm kokan ve renkli ortamın enerjisi sizi de etkileyecektir.

IMG_6779 IMG_6749

Selaron Merdivenleri şehir merkezinde yer alıyor, bulunduğunuz yerden metroyla ya da otobüsle gidebilirsiniz. Hatta yürümeyi seviyorsanız Rio’nun güzel caddelerini gezerek gitmek de mümkün.

Merdivenlerin olduğu bölge her ne kadar popüler olsa da sokaklar hala ürpertici. Özellikle hırsızlık ve gasp olaylarının çok yaşandığı söyleniyor, onun için sokakta yürürken telefon, fotoğraf makinesi gibi değerli eşyalarınızı çantanızdan çıkarmayın. Zaten ortamın tedirgin edici havası yüzünden ve köşe başlarında çelik yelekli polisler ‘burda kesin bir sorun var’ havası verdikleri için insan tedbirli olmak zorunda kalıyor.

IMG_6767

lapa, selaron

Merdivenleri gördükten sonra çok arkalara gitmemek kaydıyla grafiti duvarlı sokakları gezebilirsiniz. Hemen yanında da restoran ve barlarıyla ünlü Lapa var. Buralar özellikle evsizlerin bulunduğu yerler, zaten akşamları yalnız gezilmemesi konusunda çevreden birileri sürekli uyarıyor.

IMG_6773

lapa, selaron

NE YENİR, NE İÇİLİR?

Brezilya yemekleri et, balık, deniz ürünleri, patates ve pirince dayalı. Etsiz yemek bulmak pek mümkün değil. Meşhur Brezilya kahvelerinden içmek ve tropikal meyvelerinden tatmak unutulmaz lezzetler.

Milli yemekleri, Afrika Mutfağından ortaya çıkmış olan et, siyah fasulye ve pirinçten yapılan Feijoada. Etsiz olanına Feijoa deniyor.

Coxinha: İçli köfteye benzeyen patatesli hamurla yapılan çok lezzetli bir atıştırmalık, etli ve sebzeli çeşitleri var. Coxinha’yı özellikle alkolden sonra tüketiyorlar.

Pastel: İçi peynir ve et ile doldurularak yağda kızartılan, pişiye benzer hamurişi.

Acai: Acai adlı özel bir meyveden yapılan ve dondurmayla servis edilen bu tatlı sadece yaz aylarında oluyor, özellikle sahillerde çok satılıyor.

Brezilyalılar kahvaltıda genellikle kahve ya da taze meyve suyu içip yanında kruvasan yiyor. Feijoada’yı eksik etmedikleri öğle ve akşam öğünleri genellikle etli yemekler oluyor.

IMG_6735 IMG_6743

Hayatınızda tatmadığınız çeşitlikte tropikal meyve zenginliğine sahip Rio’da hemen her yerde taze meyve suyu satılıyor. Sahillerde ananas, mango, mamau gibi dilimlenmiş buzlu meyveler ve Hindistan cevizi suyu, sıcak yaz günlerinde en çok tercih edilen serinleticiler.

Brezilya’da biralar alkol oranlarının düşük olması nedeniyle sulandırılmış gibi geliyor. Brezilyalılar birayı bir buçuk litrelik şişelerde sipariş edip bardaklarda servis ederek birlikte içiyor. Rio’ya özel biraları var.

Brezilya’nın geleneksel içkisi Cachaça, şeker kamışından yapılan alkol oranı yüksek bir içki. Cachaça’ya buz, yeşil limon ve şeker eklenerek yapılan Caipirinha ise soğuk ve ferah olması nedeniyle Brezilyalıların elinden düşürmediği bir kokteyl.

RİO HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER 

Brezilya’nın ikinci büyük ve en turistik şehri olan Rio de Janeiro, Ocak Nehri anlamına geliyor.

Rio’da konaklama karnaval dönemi çok pahalı oluyor. Çok fazla sayıda uygun fiyata hostel var. Kahvaltı dahil geceliği 30 real olan Botafogo’da Enseada Rio Hostel’de kaldım ve özellikle konumu nedeniyle çok memnun kaldım.

Saat farkı nedeniyle Türkiye’den 6 saat geri olan Brezilya’nın resmi dili Portekizce ve para birimi Real. Real, Türk Lirası ile hemen hemen aynı değere sahip.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günü aşmamak şartıyla Brezilya’ya vizesiz seyahat edebiliyor. Brezilya’ya varmadan önce uçakta dağıtılan seyahat formlarını ülkeye giriş ve çıkışlarda pasaport kontrol noktalarında göstermeniz gerekiyor. Ülkede kaç gün kaldığınızı hesaplamak için verilen bu formları kaybederseniz para cezası var.

Brezilya Güney Yarım Kürede yer aldığı için Türkiye’de kış yaşanırken orda yaz yaşanıyor. Tropikal iklim nedeniyle yıl boyu ılık ve yağışlı hava hakim olsa da Ocak, Şubat ve Mart ayları seyahat için en ideal zamanlar.

IMG_6731

rio de janerio, ipanama

Seyahat sırasından en büyük sıkıntı halkın İngilizce bilmemesi ya da konuşmak istememesi olsa da, sıcakkanlı tavırlarıyla yardıma ihtiyacınız olduğu zaman yardım etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle adres sormak istiyorsanız yazılı göstermeniz büyük kolaylık sağlıyor, çünkü Portekizce aksana sahip olmayınca telaffuz ettiğiniz kelime pek anlaşılmıyor. Ayrıca en turistik şehirlerinde bile adresler, yer yön levhaları, menüler Portekizce.

Geleneksel dansları Samba ve Forro sanılandan bambaşka bir dans ve önemli bir tarihi geçmişe sahip. Brezilyalılar dans etmeyi çok seviyor ve akşamları özel barlarda saatlerce dans ediyorlar.

En büyük sıkıntı para bozdurmak. Soygun olayları çok olduğu için her yerde bankamatik yok, bankaların bankamatikleri akşam 10’da kapanıyor. Şehir merkezlerinde bile exchange ofisi bulmak zor, genelde alıveriş merkezlerinde oluyor. Bankalardan ya da alışveriş merkezlerindeki exchange ofislerinden paranızı bozdurabilirsiniz ama pasaportunuzu ya da fotoğraflı bir kimliğinizi göstermek zorundasınız.

Rio’da plajlar ücretsiz. Şehrin birçok noktasında, terminal ve havaalanlarında çeşme ve su dolabı var. Matara ile gezmek çok iyi oluyor.

Rio’da ulaşım pahalı, şehiriçi otobüsleri ve metro 3.50 – 4.30 Real olarak değişiyor, ulaşım kartı olmak zorunda değilsiniz. Şehir boydan boya uzanan sahillere paralel olduğu için metro ve otobüsler de bu doğrultu da. Her iki ulaşım sistemini kullanmak da kolay. Taksiden daha ucuz bir sistem olan Uber çok yaygın. Telefonunuza uygulamayı indirip nerden nereye ne kadara gidebileceğinizi, size en yakın aracın ne zaman geleceğini öğrenebiliyorsunuz. Aracı, aynı güzergaha gidecek başka bir yolcu ile paylaşırsanız fiyat çok daha ucuz oluyor.