Doğa Yazıları

Geyik Sivrisi dağına zirve

 

Çam, sedir ormanlarıyla sarmalanmış Bey Dağları kümesinin her bir dağı bambaşka manzara ve doğa güzelliklerine sahiptir. Dünyaca ünlü tırmanış bölgesi Geyikbayırı’nı en güzel kılan unsurlardan biri ise bu dağlardan biri olan Geyik Sivrisi’dir.

Antalya’nın batısında Geyikbayırı köyünün hemen önünde sivrilen bu dağ, çam ve sedir ağaçlarıyla çevrilmiş gövdesi ve boz zirvesi ile çıkar karşınıza.

Yöre halkı dilinde ‘Sivri Dağ’ olarak adlandırılan ve eskiden geyiklerin yoğun yaşam alanı olan 1715 metre yüksekliğindeki bu dağın etrafında yüzlerce tırmanış rotası var. Dünyanın dört bir yanından tırmanışçıların geldiği bu bölge, tırmanış rotaları zenginliğinin yanında birçok doğa sporuna da imkan tanıyor.

 

 

IMG_0203

 

Geyikbayırı’nın tırmanış rotalarında deneyim yaşarken, tırmandığım her rotada karşıma çıkan Geyik Sivrisi dağı heybetli görüntüsüyle her zaman ulaşılmaz, yakınlaşılamaz bir etki bırakmıştı bende. Kendimi çok yüksekte hissettiğim rotalarda bile, yüksekliğiyle insana acizlik hissi veren bu dağın zirvesinde olmak tırmanıştan sonra en büyük hedefim olmuştu. Uzun yıllar devam eden doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı ve birkaç zirve deneyimi sonunda Geyik Sivrisi’ne zirve yapmak için hazırdım.

Eski zorlu rotasıyla birçok dağcının hayali olan ve zirve yapabilen dağcıların yarım hacı olarak adlandırıldığı bu zirve projesi için, Antalya’nın rehberlerinden FahriAltun ve Hasan Altuntaş ile koyuluyorum yola.

Bu dağa zirve yapmak bir Alpinizm (Dağcılık teknik ve malzemelerini kullanarak zirve yapma) etkinliği olduğu için; emniyet kemeri, ip, baton, kask gibi malzemeler bu etkinliğin olmazsa olması.

 

3

 

Sabahın ilk ışıklarında, başlangıç yapacağımız 500 rakımlı noktada tüm hazırlıklarımızı yapıp heyecanla yola koyuluyoruz. Ani rampa çıkışıyla başlayan rota bizi tırmanış sektörlerinin görüldüğü bir manzaraya ulaştırırken güneş doğuyor ve her şeyi net bir şekilde görmeye başlıyoruz.

Geyikbayırı ve tırmanış sektörleri, biz yükseldikçe küçülmeye başlarken bölgeyi yemyeşil bir doku sarıyor. Kızılçam ağaçlarıyla başladığımız rota sedir ağaçları ile devam ediyor. Dağın eteğinden itibaren yer yer rampa çıkarak, zikzaklar çizerek ve birkaç boğazı geçerek ormanın bittiği yere kadar geliyoruz.

Tertemiz havası, mis gibi çam kokuları ve farklı bitki dokusu, etrafta uçuşan kuşları ile zirvenin her kademesi harika bir etki yaratıyor.

Dağın orta kısmına kadar çıktıktan sonra, orman ve yeşilliğin bitimiyle boz kayalar başlıyor. Dağa paralel devam eden bu incecik patika tutunacak hiçbir dalın bile olmadığı, tamamen kırılgan taşlarla döşenmiş bir yol. Kırık taşların ayağımın altında kayması nedeniyle küçük küçük adımlarla aşağıdaki uçurama gözümü kaydırmadan yürümeye devam ediyorum. Dağı enlemesine ayıran bu rotayı da geçtikten sonra, dağın diğer yamacına ulaşmış oluyoruz ve burada Antalya manzarasına karşı masa gibi bir kayanın üstünde mola veriyoruz.

 

7

 

Buradan sonra yol nerdeyse kayboluyor ve birkaç noktadan ipli geçiş yapıyoruz. Zirveye yaklaştıkça sarp kayalar sıklaşıyor ve yer yer kar kümeleri çıkıyor karşımıza. Son bir kaya sırtından da çıktıktan sonra biliyoruz, artık zirvedeyiz.

Küçücük görünen şehir, bir tarafta Saklıkent, bir tarafta Gekiybayırı, küçücük görünen Beydağları parçaları; gerçek anlamıyla 360 derecelik bir manzaranın göbeğindeyiz.

‘Hep eteklerinde dolandığım, yemyeşil doğasını sarp zirvesini hayranlıkla izlediğim Geyik Sivrisi zirvesinde olmak harika bir duygu. Bu anı tüm güzel anılarım içine kazıyorum”; zirve anı defterine notumu yazıyorum ve dönüş yoluna koyuluyoruz.

Zirveye çıktığımız rotadan inişe başlıyoruz. Kayalıkların arasından iniş, uçurum kenarında incecik patika, uzun bir yokuş ile dönüş biraz daha yorucu oluyor. Tekrar ormanlık alana geldikten sonra, önce sedir sonra çam ağaçlarının arasından başladığımız noktaya ulaşıyoruz.

 

9

 

ULAŞIM VE KONAKLAMA

Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı bir köy olan ve merkeze 26 kilometre uzaklıkta olan Geyikbayırı’na ulaşımı otobüs ve taksi ile sağlayabilirsiniz. Antalya’nın Konyaaltı ilçesinden ve şehir merkezinde Doğu Garajı, 100. Yıl gibi ulaşım noktalarından çok sık olmasa da haftanın her günü otobüs var. Özel aracınızla gitmek isterseniz Konyaaltı ilçesinden Boğaçayı Caddesi ve Akdamları takip ederek ya da otogar ve havaalanı tarafından Atatürk Caddesi ve Akdamları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Çoğunlukla Avrupa’dan olmak üzere, her yıl dünyanın dört bir yanından tırmanışçıların ziyaret ettiği Geyikbayırı’nda birçok kamp alanı da var. İster bungalowda, ister karavanda ya da çadırda konaklayabileceğiniz kamp alanları yaz aylarında kapalı, fakat bölgede kendi kampınızı kurabileceğiniz çok yer var.

NE YAPILIR?

Geyikbayırı yol üstünde yer alan Çakırlar Sosyete Pazarı, özellikle cumartesi ve pazar günleri Antalyalıların kahvaltı için gittiği meşhur bir pazar. Gözleme, bazlama ve serpme kahvaltı verilen küçük mekanların yer aldığı pazarda, yörede yetiştirilen sebze ve meyveler de satılıyor. Özellikle Gekiybayırı’nda konaklayan tırmanışçılar yiyecek alışverişlerini bu pazardan yapıyor. Gözlemecileriyle meşhur olan bölgede alabalık ve et restoranları da mevcut.

Doğa güzelliği ve dağ, kaya yapısı sayesinde tırmanış ve dağcılık sporlarına elverişli bölgede yapılacak en güzel şeylerden biri de dünyaca ünlü Likya Yolu’nun başlangıç rotasını yürümek. Josito Kamp alanının arkasındaki dereyi geçince başlayan Likya Yolu başlangıç rotası,Trebenna Antik Kenti ile buluşuyor. Orman içinden güzel manzaraların kesiştiği bu rota harika bir günü birlik yürüyüş planı.