Doğa Yazıları

Ürperten uçurumuyla Dastaratacağı

Dağları efsanelere konu olmuş Antalya’nın batı yamaçlarında, eski zamanlarda ‘’Çoban Dağları‘’diye anılan bölge, zenginlerin beylerin hakim olmasıyla ‘’Beydağları’’ adı almış.  Bu dağlar yıllarca çobanların özgür alanlarıymış. Hayvancılıkla uğraştıkları için yerleşik hayatı tercih etmeyen köylüler, imparatorların ya da padişahların savaş ordularına katılmayı reddedip direnmeleriyle, anarşizmin o zamanki temsilcileriymiş. Şaman kültürünün izlerini günümüze kadar taşıyan bu çobanlar, Dastaratacağı’nın binlerce yıllık hikayesini de oluşturmuş. İşte bu güzel insanların yaşadığı Beydağları’nda, yüzlerce metre uzunluğunda keskin bir duvar gibi inen olağanüstü jeolojik bir oluşum olan Dastaratacağı, adını hüzünlü bir hikayeden alıyor.

dastaratacağı (1)

Kız çocuklarının çobanlar için sermaye olduğu bu coğrafyada, babalar kızlarının evlenmesine kolay kolay gönül vermezmiş. Sevdiğiyle kavuşamayan kızlar babaları razı olsun diye, Şaman kültürünün de öğretisi ile dastarlarını (başörtülerini ) bu dağdan aşağı atarak dilekte bulunurlarmış. Keskin ve derin uçurumdan dastarların yere kadar ulaşması çok zor olsa da, bu adete umutla bağlanan kızlar sevdiklerine kavuşmuş mu bilinmez ama bölge, hikayesine ters olarak zamanla terk edilmiş.Geride ise Sedir ve Kızılçam ağaçlarıyla sarılmış harika bir doğa kalmış.

dastaratacağı (4)

Altınyaka yolundan Elmayanı Yaylası’na uzanan yoldan geçince, rakım yükseldikçe serin ve tertemiz bir hava başlar. İnceeriş Dağı’nın Kızılçam ağaçları ile sıralanmış etekleri sizi zirveye doğru taşır ve avuç içi kadar görünen Antalya manzarasını bir sağınıza bir solunuza alırsınız. Bin 600 rakımları bulan yükseklikte dev gibi sedir ağaçları karşılar sizi. Gövdelerini yosun kaplamış, kollarından ağaç büyüklüğünde kollar çıkmış, bir tarafı kururken bir tarafı yeşermiş dev sedir ağaçları arasında yürüyüş yapmak harika bir duygudur. Yol bittiği anda karşınıza kayalardan oluşmuş balkon gibi bir set çıkar ve aşağı bakınca yüzlerce metre yüksekliğindeki uçurum ayaklarınızı yerden keser. Arkasında küçücük bir deniz ve şehir manzarası, etrafını sarmış dağlar ve ortada kocaman bir vadi yer alır.

dastaratacağı (2)

Ve yükseklik korkusunun en şiddetli haliyle yaşandığı Dastaratacağı, kulakları çınlatan bir uğultu ile sanki başörtülerini atan kızların hikayesini anlatır durur.

dastaratacağı (8)