Türkiye Gezi Yazıları

Lisinia’nın ışığında bir köy

 

“Güneşin aydınlattığı bir günde, dağları yolları izleyerek başka bir şehre gitmek ve bu gidişi, iklimin doğa yapısının değişimine tanık olarak yaşamak gerek”

Antalya’dan yola çıkıp Burdur’un ‘organik – kansersiz – gönüllü’ köyü adlarıyla anılan Lisinia köyüne doğru yol alırken köy hakkında birkaç kupürlük haber ve haber fotoğrafı harici bir fikre sahip değildim. Bu kıt bilgi, bir yeri keşfetmenin en heyecan verici başlangıcı gibi geliyor her zaman.

lis (13)

Burdur şehir merkezini geçip Burdur Gölü yanındaki Lisinia köyüne varıyoruz. Tamamen tahtadan doğal malzemelerden yapılmış minyatür köyün kıl çadırlarına yerleşiyoruz. Lisinia köyü sahibi ve proje koordinatörü veteriner Öztürk Sarıca bize, kısa ama zihnimizi altüst eden bilgi ve fotoğraflarla doğada, yediklerimizde, havada, suda… Kısacası hayatımızın her hücresine giren kanser riskini ve ne kadar tehlike altında olduğumuzu anlatıyor. Aklımda kalan tek soru, ‘peki ama ne yapmalıyız?’ oluyor ve Sarıca, dudak altından bir gülümsemeyle, ‘işe burada gönüllü olmakla başlayabilirsin’ diyor.

Yaz kış organik tarım yapılan, doğada yaralanmış kuşların rehabilite edildiği, gençlerin gönüllü olarak çalıştığı bu minyatür köy, ölüm akıtan sisteme karşı anarşileşen duygulara destek oluyor. Gönüllü veterinerler yaralı hayvanlara kol kanat olarak, diğer gönüllüler tarlada çalışarak ve en önemlisi hepsi de sevgiyle emek veriyor. Özellikle köyü keşfetmek için gelen yüzlerce konuk buranın huzurlu ruhuna katılıp doğa için ellerinden gelen işi yapıyor ve buradan gönüllü doğa koruyucusu olarak ayrılıyor. Kanser hakkında öğrendiğimiz gerçekler yorgunlukla birlikte yüzlerimizin asılmasına sebep olsa da, sıcacık kıl çadırlarda doğal meyvelerden yapılmış hoşaf ve karpuz pekmezi yiyerek gerçek tatlardan nasibimizi alıyoruz.

lis (1)

‘Ay güneş ışığının suda yansıması’ anlamına gelen ve eski bir kent olan ‘Lisinia’ gecenin karanlığında kaybolurken yıldızların ışığına ateşle karşılık veriyoruz. Gözlerimi ayıramadığım yıldızlar çocukluğumda olduğu gibi, tüm merdivenleri birleştirip onlara ulaşabilme umudunu hatırlatıyor. Aradan geçen zamana rağmen, o yıldızlara bulutlara bakışımın ve ulaşabilme umudumun hiç değişmediğini fark ediyorum. Sanki yıldızlar ‘biz de değişmedik’ diyor ve ardı ardına üç dört yıldız kayıyor. Burdur Gölü sakin tüm köy uykuda, karanlık bir sessizlik sarıyor köyü.

Yıldızlar altında ateş başında geçen uzun geceye ve az uykuya rağmen, enerjiyle uyanarak heyecanla çıkıyorum çadırdan. Güneşli bir sabah, karşımda Burdur Gölü ve bu manzaranın ortasından uzanan tarihi Lisinia tepesi. Herkes derin bir gülümsemeyle günaydın diyor birbirine ve bahçede lezzeti, keyfi kolay bulunmaz bir kahvaltı yapıyoruz.

lis (52)

Herkeste bir heyecan, sırada güzellikleri yürüyerek keşfetme zamanı. Güzergahı bilmesek de her hafta olduğu gibi Antalya Doğa Sporları Topluluğu Rehberi Cemal Hocamıza olan güvenle çıkıyoruz yola. Yol önemli değil, havanın anın tadını çıkararak uzunca    lis (19)

yürüyoruz göl kıyısında. Bir tarafta yaşadığım bu tatlı an, bir tarafta organik köyün tersine renksizleştirilen bir dünya… Adımlar sıklaşıp gidiyor ve ‘Lisinia ışığı’nı daha büyüleyici göreceğim bir yaşam ümit ediyorum.

lis (8)