Tavsiyeler

‘Yaşamın Ucuna Yolculuk’

 

Türk Edebiyatının gamlı prensesi Tezer Özlü hayranlık duyduğu Svevo, Kafka ve Pavese’in izlerini Avrupa yolculuklarda sürerken, yaşamın anlamını ve bu arayışı ‘Yaşamın Ucuna Yolculuk’ kitabında anlatıyor.

Berlin’den başlayan tren yolculuğu Viyana, Zagreb, Belgrad, Niş gibi ara duraklar olsa da ana durakları Prag’da Kafka, Trieste’de Svevo ve Torino’da Pavese’nin hayatlarını geçirdikleri kentler ve köyler oluyor.

Yaşamı ‘GİTMEK’ olarak algıladığını ve tüm yaşamı gökyüzü altında bir tatil olarak gördüğünü söyleyen Özlü, yolculuk tarzını ‘Tren raylarını severim. Bağımsızlığı, gidebilmeyi, kalmak zorunda olmamayı, uymak zorunda olmamayı anımsatır. Tren rayları bir tür bağımsızlıktır benim için’ diye anlatıyor.

Hayran olduğu yazarların izinden yaşamın anlamını sorgulayarak giden yazar, yolculuklarına felsefi bakış açısını da ekleyerek ‘Yolculuklar ilginçtir. Yaşamın sürekliliği içinde, başlı başına kesitler oluştururlar. Dağlardan, deniz kıyılarından, kentlerden, gecelerden geçilir, insanlardan geçilir. Irmaklar görülür, insanlar görülür, kalabalık ya da bomboş istasyonlar belirir’ diye özetliyor.