Tavsiyeler

Bir Gezgin Kitabı: Yolda

 

Fransız asıllı Amerikalı yazar şair ve Beat Kuşağının önde gelen sözcülerinden Jack Kerouac’ın romanı Yolda (On The Road), sonu gelmeyen yol maceralarıyla gezgin ruhunu ve gerçek anlamda yolda almayı anlatıyor. Kerouac, arkadaşı Neal Cassady ile Amerika’nın dört bir yanına ve Meksika’ya yaptığı yolculukları, tarım işçilerinin göçmenlerin, dönemin sosyal gözlemlerine yer vererek ve içine caz, cinsellik, alkol temalarını katarak anlatıyor.

Kimi şair kimi yazar kimi serseri bir avuç arkadaşın düzenden uzak, başka bir hayatın peşinde bazen otostopla, bazen aşık oldukları bir kadınla, bazen de tek başlarına kat ettikleri yolda; parasızlık, kargaşa, arayış, sorular ve bunların yanında masmavi bir gökyüzü, zümrüt yeşili çayırlar, cazın ritmleri, sonsuz bir kızıllık ve özgürlük var.

Gezginlerin, yolda olmayı sevenlerin beğeniyle okuyacağı Yolda’da, Kerouac şöyle diyor:
“Hepimiz karmaşayı ve saçmalamayı ardımızda bıraktığımızın ve zamanın tek soylu işlevini, ‘hareket halinde’ olmayı yerine getirdiğimizin farkındaydık. Bu hayat sonsuza kadar devam edemez, bütün bu delilik ve ordan oraya koşturmaca… Bir yere gitmemiz, bir şey bulmamız gerekiyor.”